List of Arjuna Award Winners 2020

Arjuna Award

The Arjuna Award is one of the famous awards, and it is given to individuals for the fantastic achievement in sports. The primary aim to provide this award to motivate the sportsman’s for their performance and to promote sports in India. The award is given by the Ministry of Youth Affairs and Sports, Government of India. The First Arjuna Award was given in the year 1961. A total of twenty (20) sportsmen belong to different sports (Badminton, Basketball, Boxing, Chess, Cricket, Football, Golf, etc.) had earned the Arjuna Award in 1961.

The Arjuna Award carries a cash prize of Rs.500,000. Along with the cash price winners also rewarded with a bronze statue of Arjuna and a scroll. The award symbol is a small bronze statue of Arjuna with his bow. According to the latest guidelines, To become eligible for the Arjuna Award 2020, sportsperson had an excellent sports performance for the consistently previous four years at the international level and should have the excellent qualities of sportsmanship, leadership and must have a sense of discipline.

From the last few years, the scope Arjuna Award has been expanded, the names of the sportsperson who belongs to the pre-Arjuna Award era were also added in the list and on the other hand, the number of disciplines for which the award is given, was increased to include indigenous games and the physically handicapped category.  

Here through this page, we are providing you the list of Arjuna Award Winners, the list of winners from the year 1961 to 2019 had been provided on this page. You are suggested to go through this page and check the list. It may be noted that Arjuna Award Winners 2020 has not been announced yet, we will update a list as soon as Arjuna Award Winners 2020 announced.

List of Previous Arjuna Awardees By Year

Award Recipients 2019 

S. No. Name of the sportsperson Discipline
1 Chinglensana Singh Kangujam Hockey (Midfielder)
2.  Ajay Thakur Kabaddi
3.  Mohammed Anas Yahiya Athletics
4.  Tajinder Pal Singh Toor Athletics
5.  Swapna Burman Athletics
6.  Sundar Singh Gurjar Para Sports – Athletics
7. Ravindra Jadeja Cricket (Men) 
8. Poonam Yadav Cricket (Women) 
9. Sonia Lather Boxing
10. Bhamidipati Sai Praneeth Badminton
11. Pramod Bhagat Para Sports – Badminton
12. S Bhaskaran Bodybuilding
13. Gurpreet Singh Sandhu Football
14. Simran Singh Shergill Polo
15. Anjum Moudgil Shooting (Rifle)
16. Fouaad Mirza Equestrian
17. Gaurav Singh Gill Motorsports
18. Pooja Dhanda Wrestling (Women)
19. Harmeet Rajul Desai Table Tennis

Award Recipients 2018

S. No. Name of the sportsperson Discipline
1 Neeraj Chopra Athletics
2.  Subedar Jinson Johnson Athletics
3.  Hima Das Athletics
4.  Nelakurthi Sikki Reddy Badminton
5.  Subedar Satish Kumar Boxing
6.  Smriti Mandhana Cricket
7. Shubhankar Sharma Golf
8. Manpreet Singh Hockey
9. Savita Hockey
10. Col. Ravi Rathore Polo
11. Rahi Sarnobat Shooting
12. Ankur Mittal Shooting
13. Shreyasi Singh Shooting
14. Manika Batra Table Tennis
15. G. Sathiyan Table Tennis
16. Rohan Bopanna Tennis
17. Sumit Wrestling
18. Pooja Kadian Wushu
19. Ankur Dhama Para-Athletics
20. Manoj Sarkar Para-Badminton

Award Recipients 2017

Name of the sportsperson Discipline
1. Ms. V.J. Surekha Archery
2. Ms. Khushbir Kaur Athletics
3. Shri Arokia Rajiv Athletics
4. Ms. Prahsanti Singh Basketball
5. Sub. L. Debendro Singh Boxing
6. Shri Cheteshwar Pujara Cricket
7. Ms. Harmanpreet Kaur Cricket
8. Ms. Oinam Bembem Devi Football
9. Shri Shivsankar Prasad Chawrasia Golf
10.Shri S.V. Sunil Hockey
11.Shri Jasvir Singh Kabaddi
12.Shri P.n. Prakash Shooting
13.Shri A. Amalraj Table Tennis
14.Shri Saketh Myneni Tennis
15.Shri Satyawart Kadian Wrestling
16.Shri Mariyappan T. Para – Athletics
17.Shri Varun Singh Bhati Para – Athletics

Arjuna Award Winners 2016

Name of the sportsperson Discipline
1. Shri Rajat Chauhan Archery
2. Ms. Lalita Babar Athletics
3. Shri Sourav Kothari Billiards & Snooker
4. Shri Shiva Thapa Boxing
5. Shri Ajinkya Rahane Cricket
6. Shri Subrata Paul Football
7. Ms. Rani Hockey (Women)
8. Shri Raghunath V.R. Hockey (Men)
9. Shri Gurpreet Singh Shooting
10.Shri Apurvi Chandela Shooting
11.Shri Soumyajit Ghosh Table Tennis
12.Ms. Vinesh Wrestling
13.Shri Amit Kumar Wrestling
14.Shri Sandeep Singh Maan Para – Athletics
15.Shri Virender Singh Wrestling (Deaf)

Award Recipients 2015

Name of the sportsperson Discipline
1. NaibSubedar Sandeep Kumar Archery
2. Ms. M.R. Poovamma Athletics
3. Shri Kidambi Srikanth Nammalwar Badminton
4. Shri Mandeep Jangra Boxing
5. Shri Rohit Sharma Cricket
6. Ms. DipaKarmakar Gymnastics
7. Shri SreejeshP.R. Hockey
8. Shri ManjeetChillar Kabaddi
9. Ms. Abhilasha ShashikantMhatre Kabaddi
10.Shri AnupKumarYama Roller Skating
11.NaibSubedar Jitu Rai Shooting
12.Shri S. Sathish Kumar Weightlifting
13.Shri Bajrang Wrestling
14.Ms. Babita Kumari Wrestling
15.Ms.Y. Sanathoi Devi Wushu
16.Shri SharathM. Gayakwad Para-Swimming

List of Arjuna Award Winners from year 2014 to 1961

Year

Name of the sportsperson

Discipline

2014

1. Shri Abhishek Verma

Archery

2. Ms. Tintu Luka

Athletics

3. Shri H.N. Girisha

Para – Athletics

4. Shri Diju

Valiyaveetil

Badminton

5. Ms. Geethu Anna

Rahul

Basketball

6. Shri Jai Bhagwan

Boxing

7. Shri Ravichandran

Ashwin

Cricket

8. Shri Anirban Lahiri

Golf

9. Ms. Mamatha Poojari

Kabaddi

10.Shri Saji Thomas

Rowing

11.Ms. Heena Sidhu

Shooting

12.Ms. Anaka Alankamony

Squash

13.Shri Tom Joseph

Volleyball

14.Ms. Yumanam Renu Bala Chanu

Weightlifting

15.Shri Sunil Kumar Rana

Wrestling

2013

1. Ms.ChekrovoluSwuro

Archery

2. Ms.P.V. Sindhu

Badminton

3. Ms.KavitaChahal

Boxing

4. ShriRupeshShah

Billiards&Snooker

5. ShriViratKohli

Cricket

6. ShriAbhijeetGupta

Chess

7. ShriGaganjeetBhullar

Golf

8. Ms.SabaAnjum

Hockey

9. Ms.RajkumariRathor e

Shooting

10.Ms.JoshnaChinappa

Squash

11.Ms.MoumaDas

TableTennis

12.Ms.NehaRathi

Wrestling

13.Shri Dharmender

Dalal

Wrestling

14.Shri Amit Kumar

Saroha

Athletics (Para Sports)

2012

1. Shri Vikas Krishan

Boxing

2. Shri Yuvraj Singh

Cricket

3. Shri Sardar Singh

Hockey

4. Shri Yashpal Solanki

Judo

5. Shri Anup Kumar

Kabaddi

6. Shri Samir Suhag

Polo

7. Shri Omkar Singh

Shooting

8. Ms. Annu raj Singh

Shooting

9. Shri Joydeep singh

Shooting

10.Ms. Deepika Rebecca Pallikal

Squash

11.Shri Sandeep Sejwal

Swimming

12.Ms. N. Soniya Chanu

Weightlifting

13.Shri Narsingh Yadav

Wrestling

14.Shri Rajender Kumar

Wrestling

15.MS. Geeta

Wrestling

16.Shri M. Bimoljit

Singh

Wushu

17.Ms. Deepa Malik

Athletics (Paralympics)

18.Shri Ramkaran Singh

Athletics (Paralympics)

19.Ms.DeepikaKumari

Archery

20.Ms.LaishramBombay laDevi

Archery

21.Ms.SudhaSingh

Athletics

22.Ms. Kavita Ramdas Raut

Athletics

23.Ms. Ashwani

Ponnappa

Badminton

24.Shri Parupalli Kashyap

Badminton

25.Shri Aditya S. Mehta

Billiards & Snooker

2011

1. Shri Rahul Banerjee

Archery

2. Ms. Preeja

Sreedharan

Athletics

3. Shri Vikas Gowda

Athletics

4. Ms. Jwala Gutta

Badminton

5. Shri M. Suranjoy

Singh

Boxing

6. Shri Zaheer Khan

Cricket

7. Shri Sunil Chhetri

Football

8. Shri Ashish Kumar

Gymnastics

9. Shri Rajpal Singh

Hockey

10.Shri Rakesh Kumar

Kabaddi

11.Ms. Tejaswini Bai V.

Kabaddi

12.Ms. Tejaswini Ravindra Sawant

Kabaddi

13.Shri Veerdhawal Vikram Khade

Swimming

14.Shri Somdev Kishore Devvraman

Tennis

15.Shri Sanjay Kumar

Volleyball

16.Ravinder Singh

Wrestling

17.Shri Naib Subedar Katulu Ravikumar

Weight lifting

18.Ms. Wangkhem Sandhyarani Devi

Wushu

19.Shri Prashanth Karmakar

Swimming (Paralympics)

2010

1. ShriJosephG.Abraha m

Athletics

2. Mrs.KrishanaPoonia

Athletics

3. ShriDineshKumar

Boxing

4. ShriParimarjanNegi

Chess

5. Ms. Jhulan Goswami

Cricket

6. Shri Deepak Kumar Mandal

Football

7. Shri Sandeep Singh

Hockey (Men)

8. Ms. Jasjeet Kaur Handa

Hockey (Women)

9. Shri Dinesh Kumar

Kabaddi

10.Shri sanjeev Rajput

Shooting

11.Shri Rehan Jahangir Poncha

Swimming

12.Shri Kapil Dev K.J.

Volleyball

13.Shri Rajeev Tomar

Wrestling

14.Shri Rajesh Chaudhary

Yachting

15.Shri Jagseer Singh

Paralympic (Athletics)

2009

1. Ms.PoulomiGhatak

TableTennis

2. ShriYogeshwarDutt

Wrestling

3. ShriGiridhariLal Yadav

Yachting

4. Ms.ParulD.Parmar

Badminton (Physically Handicapped)

5. ShriMangalSinghCha mpia

Archery

6. Ms.SinimolPaulose

Athletics

7. Ms.SainaNehwal

Badminton

8. Ms.LaishramSaritaDe vi

Boxing

9. Ms.TaniaSachdev

Chess

10.ShriGautamGambhir

Cricket

11.ShriIgneceTirkey

Hockey(Men)

12.Ms.SurinderKaur

Hockey(Women)

13.ShriPankajNavnathSh irsat

Kabaddi

14.ShriSatishJoshi

Rowing

15.ShriRanjanSodhi

Shooting

2008

1. Ms.ChitraK.Soman

Athletics

2. ShriAnupSridhar

Badminton

3. ShriJohnsonVarghese

Boxing

4. Ms.HarikaDronavalli

Chess

5. ShriArjunAtwal

Golf

6. ShriPrabhjotSingh

Hockey

7. Ms.TombiDevi

Judo

8. ShriBajaranglalTakha r

Rowing

9. Ms.AvneetKaurSidhu

Shooting

10.Ms.AlkaTomar

Wrestling

11.ShriFarmanBasha

PowerLifting (PhysicallyHandicapped )

2007

1. Ms.ChitraK.Soman

Athletics

2. ShriAnupSridhar

Badminton

3. ShriJohnsonVarghese

Boxing

4. Ms.HarikaDronavalli

Chess

5. ShriArjunAtwal

Golf

6. ShriPrabhjotSingh

Hockey

7. Ms.TombiDevi

Judo

8. ShriBajaranglalTakha r

Rowing

9. Ms.AvneetKaurSidhu

Shooting

10.Ms.AlkaTomar

Wrestling

11.ShriFarmanBasha

PowerLifting (PhysicallyHandicapped )

2006

1. Shri Jayanat Talukdar

Archery

2. Shri K.M. Binu

Athletics

3. Shri B. Chetan Anand

Badminton

4. Shri Vijender

Boxing

5.  Shri Pentala

Harikrishna

Chess

6. Ms. Anjum Chopra

Cricket (Women)

7. Ms. Jyoti Sunita Kullu

Hockey (Women)

8. Shri Navneet Gautam

Kabaddi

9. Shri Vijay Kumar

Shooting

10.Shri Saurav Ghosal

Squash

11.Shri Subhajit Saha

Table Tennis

12.Smt. Geeta Rani

Weightlifting

13.Ms. Geetika Jakhar

Wrestling

14.Shri Rohit Bhakar

Badminton (Handicapped)

2005

1. ShriVirenRasquinha

Hockey

2. ShriRameshKumar

Kabaddi

3. ShriGaganNarang

Shooting

4. Ms.ShikhaTandon

Swimming

5. ShriSoumyadeepRoy

TableTennis

6. Shri Sushil Kumar

Wrestling

7. Shri Rajinder Singh Rahelu

Powerlifting (Physically Handicapped)

8. ShriTarundeepRai

Archery

9. Ms.DolaBanerjee

Archery

10.Ms.ManjitKaur

Athletics

11.Ms.AparnaPopat

Badminton

12.Ms.AnujaPrakashTha kur

Billiards&Snooker

13.ShriAkhilKumar

Boxing

14.ShriSuryaSekharGan guly

Chess

15.Ms.AnjuJain

Cricket(Women)

2004

1. Shri Anil Kumar

Athletics

2. Ms. J.J. Shobha

Athletics

3. Shri Abhinn Shyam Gupta

Badminton

4. Maj. Deep Kumar

Ahlawat

Equestrian

5. Shri Jyotinder Singh Randhawa

Golf

6. Shri Deepak Thakur

Hockey

7. Km. Innocent Helen Mary

Hockey

8. Ms. Angom Anita Chanu

Judo

9. Shri Sunder Singh

Kabaddi

10.Shri Jenil Krishnan

Rowing

11.Smt. Deepali A. Deshpande

Shooting

12.Shri Achanta Sharath

Kamal

Table Tennis

13.Ms. Sania Mirza

Tennis

14.Shri Anuj Kumar

Wrestling

15.Shri Devendra

Athletics (Physically Handicapped)

2003

1. Smt. Soma Biswas

Athletics

2. Smt. Madhuri Saxena

Athletics

3. Sh. Pankaj Advani

Billiards & Snooker

4. Km. Mangte

Chungneijang Marrykom

Boxing

5. Km. Koneru Humpy

Chess

6. Shri Harbhajan Singh

Cricket

7. Km. Mithali Raj

Cricket

8. Capt. Rajesh Pattu (SJRP)

Equestrian

9. Shri Devesh Chauhan

Hockey

10.Km. Suraj Lata Devi

Hockey

11.Shri Akram Shah

Judo

12.Shri Sanjeev Kumar

Kabaddi

13.Major Rajyavardhan Singh Rathore

Shooting

14.Shri Shokinder Tomar

Wrestling

15.Shri Madasu Srinivas

Rao (Physically Handicapped)

Badminton

2002

1. Shri Thandava Murthy Muthu

Weightlifting

2. Shri Palwinder Singh Cheema

Wrestling

3. Shri Sujeet Mann

Wrestling

4. Shri Nitin Mongia

Yaching

5. Shri Ramesh Tikaram

Badminton & Athletics ( Handicapped Category )

6. Smt. Anju Bobby George

Athletics

7. Ms. Saraswati Saha

Athletics

8. Shri Alok Kumar

Billiards & Snookers

9. Md. Ali Qamar

Boxing

10.Shri K. Sasikiran

Chess

11.Shri Virender Sehwag

Cricket

12.Inivalappil Mani Vijayan

Football

13.Shri Shiv Kapoor

Golf

14.Shri Gagan Ajit Singh

Hockey (Men)

15.Ms. Mamta Kharab

Hockey (Women)

16.Shri ram Mehar Singh

Kabaddi

17.Shri Inder Pal Singh

Rowing

18.Shri Anwer Sultan

Shooting

19.Ms. Suma Sidharth Shirur

Shooting

20.Ms. Mantu Ghosh

Table Tennis

21.Shri Ravikant Reddy

Volleyball

2001

1. Shri Parmender Singh

Basketball

2. Shri Devender Shreekant Joshi

Billiards & Snooker

3. Shri V.V.S. Laxman

Cricket

4. Shri Bruno Coutinho

Football

5. Shri Dilip Kumar Tirkey

Hockey

6. Ms. Sita Gusain

Hockey

7. Shri B.C. Ramesh

Kabaddi

8. Shri Kasam Khan

Rowing

9. Shri Sarmesh Jung

Shooting

10.Shri Sandeep Kirtane

Tennis

11.Shri Amir Singh

Volleyball

12.Shri Ramesh Kumar

Wrestling

13.Lt. Cdr. R. Mahesh

Yachting

14.Shri K.R. Shankar Iyer

Athletics

2000

1. Shri Balkishan Singh*

Hockey

2. Shri Jalaluddin Rizvi*

Hockey

3. Ms. Madhu Yadav*

Hockey

4. Shri Gurbir Singh Sandhu*

Shooting

5. Late Shri K.D. Jadhav*

Wrestling

6. Shri Naresh Kumar*

Wrestling

7. Shri Milkha Singh

Athletics

8. Smt. Rachna Govil*

Athletics

9. Smt. Vijayamala Bhanot*

Athletics

10.Shri Akhtar Ali*

Tennis

11.Shri P.V. Ramana*

Volleyball

12.Shri Surender Singh Kanwasi*

Rowing

13.Shri Joginder Sigh Bedi*

Athletics(Rowing)

*Lifetime Contribution Award

14.Ms.K.M.Beenamol

Athletics

15.B.K.VenkateshPrasad

Cricket

16.ShriBaljeetSinghSaini

Hockey

17.Ms.TingonleimaChan u

Hockey

18.Smt.AnjaliVedpathak Bhagwat

Shooting

19.ShriAbhinavBindra

Shooting

20.ShriSebastianXavier

Swimming

21.ShriJ.Abhijith

Swimming

22.ShriRandhirSingh

Wrestling

23.ShriKripaShankarPat

el

Wrestling

24.ShriGeorgeThomas

Badminton

25.Shri C. Honappa

Kabaddi

26.Ms. S. Vijayalakshmi

Chess

27.Ms. Sanmacha Chanu Thingbaijam

Weightlifting

28.Shri Yadvendra Varishtha

Athletics

29.Shri Vijay Bhalachandra

Munishwar

Athletics & Powerlifting

30.Dr.(Ms.)KalpanaDeb nath*

Gymnastics

31.Gp.Cpt.R.S.Bhola*

Hockey

1999

1. Shri Gulab Chand

Athletics

2. Smt. Gurmeet Kaur

Athletics

3. Capt.Ris.Maj.(Retd.)

PardumanSingh*

Athletics

4. Ms.SunitaRani

Athletics

5. ShriPullelaGopiChan d

Badminton

6. ShriSajjanSinghChee ma*

Basketball

7. ShriGurucharanSingh

Boxing

8. ShriJitenderSingh

Boxing

9. ShriChiranjeevMilkh aSingh

Golf

10.ShriBalbirSinghKhull ar*

Hockey

11.Lt.Col.(Retd.)Haripal

Kaushik*

Hockey

12.ShriRamandeepSingh

Hockey

13.ShriV.J.Phllips*

Hockey

14.ShriBalwinderSingh*

Kabaddi

15.ShriTirathRaj*

Kabaddi

16.ShriJagjitSingh

Rowing

17.ShriVivekSingh

Shooting

18.Ms.NishaMillet

Swimming

19.Shri Sukhpal Singh

Volleyballl

20.Shri Dalbir Singh

Weightlifting

21.Shri Ashok Kumar*

Wrestling

22.Shri Aashim Mongia

Yachting

23.Shri G.

Venkataravanappa* Phy. Handicapped

Paraplegic Games

1998

1. Shri Kaka Pawar

Wrestling

2. Shri Rohtas Singh Dahiya

Wrestling

3. Ms.NeelamJ.Singh

Athletics

4. Ms.RachitaMistry

Athletics

5. Capt.ShriChandRam, VSM

Athletics

6. ShriS.D.Eshan

Athletics

7. ShriParamjitSingh

Athletics

8. ShriT.V.Pauly

BodyBuilding

9. ShriN.G.DinkoSingh

Boxing

10.ShriRahulDravid

Cricket

11.ShriNayanRamlalMo ngia

Cricket

12.ShriBaichungBhutia

Football

13.ShriPritamRani

Hockey

14.Smt. S.OmanaKumari

Hockey

15.LateSh.S.SurjitSingh

Hockey

16.ShriBaljitSinghDhillon

Hockey

17.Mohd.Riaz

Hockey

18.ShriBaldevSingh

Hockey

19.ShriMaharajKrishan Kaushik

Hockey

20.Shri Narender Singh

Judo

21.Shri Ashan Kumar

Kabaddi

22.Shri Biswajit Palit

Kabaddi

23.Ms. Shobha Narayan

Kho-Kho

24.Ms. Anju Dua

Gymnastics (Ph.

Handicapped)

25.Ms. Ranjini Ramanujam

Badminton (Ph. Handicapped)

26.Ms. Roopa Unikrishnan

Shooting

27.Shri Manavjit Singh

Shooting

28.Shri Bhanu Sachdeva

Swimming

29.Shri Subramanian

Raman

Table tennis

30.Shri Satish Rai

Weightlifting

1997

1. Smt. Reeth Abraham

Athletics

2. Shri Ashok Harishankar

Shandilya

Billiards

3. Shri Ajaysingh

Daulatsinghji Jadeja

Cricket

4. Shri Sourav Ganguly

Cricket

5. Shri Brahamanand S.

K. Shankhwalkar

Football

6. Shri Harmik Kahlon

Golf

7. Shri Harmik Singh

Hockey

8. Shri Rajinder Singh

Hockey

9. Shri Surender Singh

Sodhi

Hockey

10.Shri Randhir Singh

Kabaddi

11.Shri Satendra Kumar

Shooting

12.Ms. Shilpi Singh

Shooting

13.Ms. Misha Grewal

Squash

14.Shri Chetan P.

Baboor

Table Tennis

15.Shri Asif Ismail

Tennis

16.Smt. N. Laxmi

Weightlifting

17.Shri Paramjit Sharma

Weightlifting

18.Shri Jagdish Singh

Wrestling

19.Shri Sanjay Kumar

Wrestling

20.Shri M. Mahadev

Athletics & Cricket (Handicapped Athletics)

21.Shri Naresh Kumar

Sharma

Shooting

1996

1. Late Lt. Cdr. Kelly

Subbanand Rao (Posthumously)

Yachting

2. Shri Sandeep Singh

Dhillon

Badminton

3. Shri Kalle Gowda

Athletics & Cricket(Handicapped Athletics)

4. Shri Ajit Bhaduria

Athletics

5. Ms. Padmini Thomas

Athletics

6. Shri Rajkumar Sangwan

Boxing

7. Shri Anthony Maria Irudayam

Carom

8. Shri Javagal Srinath

Cricket

9. Shri Amit Krishan Luthra

Golf

10.Shri A.B. Subbaiah

Hockey

11.Shri Ashish Kumar Ballal

Hockey

12.Km. Poonam Chopra

Judo

13.Shri Shriram Bhavsar

Kabaddi

14.Ms. Neeta

Moreshwar Dadwe

Kabaddi

15.Shri Surender Singh Waldia

Rowing

16.Shri Morad A. Khan

Shooting

17.Mater V. Kutraleeshwaran

Swimming

18.Shri Gaurav Nandu Natekar

Tennis

1995

1. Ms. Jyotirimoye Sikder

Athletics

2. Shri Shakti Singh

Athletics

3. Shri Venkatesan Devrajan

Boxing

4. Shri Anil Kumble

Cricket

5. Shri dhanraj Pillay

Hockey

6. Shri N. Mukesh Kumar

Hockey

7. Shri Mahesh Bhupati

Tennis

8. Shri P. Ganeshan

Kabaddi

9. Ms. Malathi K. Holla

Paraplegic Sports (Athletics)

1994

1. Ms.K.C.RosaKutty

Athletics

2. ShriSachinTendulkar

Cricket

3. ShriJudeFelixSabasti an

Hockey

4. ShriS.Rajrathanam

Kabaddi

5. ShriAshokD.Shinde

Kabaddi

6. MajorR.S.Bhanwala

Rowing

7. ShriJaspalRana

Shooting

8. Km.K.Malleswari

Weightlifting

1993

1. Km. K. Saramma

Athletics

2. Shri Mukund Killekar

Boxing

3. Shri Manoj Pingale

Boxing

4. Shri Manoj Prabhakar

Cricket

5. Shri Kiran More

Cricket

6. Shri Cawas K.

Billimoria

Judo

7. Shri Mansher Singh

Shooting

8. Smt. Bharti Singh

Weightlifting

9. Shri Ashok Kumar

Wrestling

10.Cdr. Homi Motiwala

Yachting

1992

1. ShriMervynFernande s

Hockey

2. ShriSandeepByala

Judo

3. ShriE.S.Bhaskaran

Powerlifting

4. ShriPappuYadav

Wrestling

5. Shri Sanjeev Kumar

Singh

Archery

6. Shri Bahadur Prasad

Athletics

7. Shri Rajendar Prasad

Boxing

1991

1. Shri Limba Ram

Archery

2. Shri Rajeev Bagga

Badminton

3. Shri D.S. Yadav

Boxing

4. Capt. Adhiraj Singh

Equestrian

5. Shri ali Sher

Golf

6. Naib Subedar Dalvir Singh

Rowing

7. Shri K. Uday Kumar

Volleyball

8. Km. Chhaya Adak

Weightlifting

1990

1. ShriDeenaRam

Athletics

2. Smt.AnupamaGokhal e

Chess

3. ShriJagbirSingh

Hockey

4. ShriHardeepSingh

Kabaddi

5. Km.BulaChoudhary

Swimming

6. ShriM.R.Dharuvala

Squash

7. ShriLeanderPaes

Tennis

8. ShriM.S.Walia

Table Tennis

9. ShriDalelSingh

Volleyball

10.ShriR.Chandra

Weightlifting

11.Km.N. Kunjarani

Weightlifting

12.ShriOmbirSingh

Wrestling

13.ShriP.K.Garg

Yachting

1989

1. Shri ShyamLal

Archery

2. Smt.MercyKuttan

Athletics

3. Shri YasinMerchant

Biliards & Snooker

4. ShriGopalDewang

Boxing

5. ShriMadanLal

Cricket

6. SubratoBhattacharjee

Football

7. Km.KrupaliPatel

Gymnastics

8. ShriPargatSingh

Hockey (Men)

9. Smt.Niyati Shah

Table Tennis

10.ShriAbdulBasith

Volleyball

11.Km.JyotsnaDutta

Weightlifting

12.ShriSatyawan

Wrestling

1988

1. Km.AshwaniNachapp a

Athletics

2. ShriM.P.Singh

Hockey (Men)

3. ShriP.K.Yeshodhra

Powerlifting

4. ShriRajeshKumar

Wrestling

5. ShriWilsonCherian

Swimming

1987

1. ShriBalwinderSingh

AthleticsAthleticsAthletic sChessEquestrianPolo

2. ShriBagichaSingh

Athletics

3. Km.VandanaRao

Athletics

4. Km.VandanaShanbag h

Athletics

5. ShriSeevaJayaram

Boxing

6. ShriD.V.Prasad

Chess

7. Smt.BhagyashreeP.Th

ipsay

Chess

8. MajorJ.S.Ahluwalia

Equestrian

9. Lt.Col.H.S.Garcha

Polo

10.ShriNamanVirendraP arekh

RollerSkating

11.Smt.MonalisaBarua Mehta

TableTennis

12.ShriG.Devan

Weightlifting

13.ShriSubhash

Wrestling

14.ShriC.S. Pradipak

Yachting

15.Km.NonitaLal

Golf

1986

1. Km.SumanRawat

Athletics

2. ShriJaipalSingh

Boxing

3. ShriM.Azharuddin

Cricket(Men)

4. Km.SnadhyaAggarwa l

Cricket(Women)

5. ShriJ.M.Carvalho

Hockey(Men)

6. Km.RamaSarkar

Kabaddi

7. ShriC.C.Vallor

Volleyball

8. ShriBhagirathSamai

Shooting

9. Lt.DhruvBhandari

Yachting

10.ShriPremChand

BodyBuilding

11.Lt.Col.K.S.Rao,SM

AdventureSports

12.Km. Arti Pradhan

AdventureSports

13.Shri Jagmohan Sapra

Weightlifting

1985

1. ShriAnandAmritraj

Lawn Tennis

2. ShriA.J.Pandit

Shooting

3. Km.SomaDutta

Shooting

4. Shri T.N. Shenoy

Swimming ( Deaf & Dumb)

5. Shri K.N. Mehta

Table Tennis

6. Shri Mehar Chand

Bhaskar

Weightlifting

7. Shri Mahabir Singh

Wrestling

8. Shri Phu Dorjee

Mountaineering

9. Shri Gulshan Rai

Adventure Sports

10.ShriR.S.Bal

Athletics

11.Km.AshaAgarwal

Athletics

12.ShriA.J. Sumariwalla

Athletics

13.ShriG.S.Sethi

Billiards & Snooker

14.ShriVishwanathanAn and

Chess

15.Km.S.D.Kulkarni

Cricket ( Women)

16.Km.SunitaSharma

Gymnastics

17.ShriSomiyaManey

Hockey (Man)

18.Km.PremMaya Sonia

Hockey (Women)

19.Km. S.B.Kulkarni

Kho-Kho

1984

1. Km.ShinyK.Abraham

Athletics

2. ShriRajKumar

Athletics

3. ShriD.Rajaraman

BallBadminton

4. ShriP.M.Thipsay

Chess

5. ShriRaviShastri

Cricket(Men)

6. Capt.GhulamMohd.K han

Equestrian

7. Km.RajbirKaur

Hockey(Women)

8. ShriS.Prakash

Kho-Kho

9. ShriP.J.Joseph

Powerlifting

10.Capt.Mohd.AminNai k

Rowing

11.ShriOmB.Agarwal

Billiards & Snooker

12.ShriKhajanSingh

Swimming

13.Km.SalyJoseph

Volleyball

14.Col.D.K.KhullarKm.

Mountaineering

15.BachendriPal

Mountaineering

1983

1. Km.MayaKashinath

Kabaddi

2. Km. Veena NarayanParab

Kho-Kho

3. Lt.Col.R.S.Sodhi

Polo

4. Maj.PravinK.Uberoy

Rowing

5. ShriMohinderLal

Shooting

6. Km.AnitaSood

Swimming

7. ShriR.K.Purohit

Volleyball

8. ShriVispyK.Daroga

Weightlifting

9. Km.P.T.Usha

Athletics

10.Capt.SureshYadav

Athletics

11.ShriSubashAgarwal

Billiards

12.Km.SumanSharma

Basketball

13.ShriRadheyShyam

Basketball

14.ShriJasLalPradhan

Boxing

15.ShriDibyendBarua

Chess

16.Km.DianaEdulji

Cricket(Women)

17.Km.ArminR. Arthan

Cycling

18.Km.ShantiMullick

Football (Women)

19.ShriZafarIqbal

Hockey (Men)

1982

1. Shri V.

Chandrasekhar

Table Tennis

2. Shri G.E. Shridharan

Volleyball

3. Shri Tara Singh

Weightlifting

4. Shri Kartar Singh

Wrestling

5. Shri Farokh Tarapore

Yachting

6. Shri Fali Unwalla

Yachting

7. Shri Jeeje Unwalla

Yachting

8. Shri Charles

Boromeo

Athletics

9. Shri Chand Ram

Athletics

10.Km. M.D.

Valasamma

Athletics

11.Shri Partho Ganguli

Badminton

12.Km. Madhumita Goswami

Badminton

13.Shri Ajmer Singh

Basketball

14.Hav. Kaur Singh

Boxing

15.Shri Mohiner Amarnath

Cricket

16.Maj. Rupinder Singh

Brar

Equetsrian

17.Shri Raghubir Singh

Equetsrian

18.Shri Lakshman Singh

Golf

19.Km. Bhuvneshwari Kumari (Alwar)

Squash

20.Km. Persis Madan

Swimming

1981

1. Km.KrishnaDas

Archery

2. ShriSabirAli

Athletics

3. Hav. G.Manoharan

Boxing

4. ShriDilipVengsarkar

Cricket

5. ShriSudhirKarmakar

Football

6. Km.VarshaSoni

Hockey(Women)

7. Km.MonikaNath

Kabaddi

8. Km.SushmaSarolkar

Kho-Kho

9. ShriH.M.Takalkar

Kho-Kho

10.Col.B.S.Sandhu

Yachting

11.Km.C.P.Aitwal

Mountaineering

12.Km.HarshwantiBisht

Mountaineering

13.Km.RekhaSharma

Mountaineering

14.ShriS.P.Chauhan

Shooting

15.ShriBijayaKumarSatpathy

Weightlifting

16.ShriZarirKaranjia

Yachting

1980-81

1. ShriGopalSaini

Athletics

2. ShriSyedModi

Badminton

3. ShriIssacAmaldas

Boxing

4. Km.RohiniKhadilkar

Chess

5. Shri C.P.S.Chauhan

Cricket

6. ShriSyedM.H.Kirman i

Cricket

7. Shri

MohammedHabib

Football (Men)

8. ShrimatiEliza Nelson

Hockey (Women)

9. ShriShantaramJadhav

Kabaddi

10.Shri Ramesh

Krishnan

Tennis

11.Shri Manjit Dua

Table Tennis

12.Shri Jagminder Singh

Wrestling

1979-80

1. ShriR.Gyanasekharan

Athletics

2. ShriOmPrakash

Basketball

3. ShriBakshishSingh

Boxing

4. ShriSunilKumarPatra

BodyBulding

5. ShriKapilDevNikhanj

Cricket

6. ShriPrasunBanerjee

Football

7. ShriVasudevanBhask aran

Hockey (Men)

8. Km.Rekha B.Mundhphan

Hockey (Women)

9. MajorRajkumarManc handa

Squash Rackets

10.Km.InduPuri

Table Tennis

11.ShriS.K.Mishra

Volleyball

1978-79

1. Km.AngelMaryJosep h

Athletics

2. ShriSureshBabu

Athletics

3. ShriMoloyRoy

BodyBuilding

4. ShriC.C.Machaiah

Boxing

5. Km.MinatiMahapatra

Cycling

6. Shri Gurudev Singh

Football

7. Km. S.P. Khatavkar

Kabaddi

8. Smt. Nirupama Mankad

Lawn Tennis

9. Km. Shernaz Kermani

Paraplegics ( Wheelchair, Javelling Throw,

Swimming & Table Tennis )

10.Shri Shurata Dutta

Powerlifting

11.Shri Randhir Singh

Shooting

12.Shri Arvind Savur

Snooker

13.Shri Kutty Krishnan

Volleyball

14.Shri E. Karunakaran

Weightlifting

15.Shri Rajinder Singh

Wrestling

16.Comdr. S.K. Mongia

Yachting

1977-78

1. Shri A. Ramana Rao

Volleyball

2. Shri M.T. Selvan

Weightlifting

3. ShriSatishKumar

Athletics ( Handicapped, Deaf & Dumb)

4. Km.KanwalThakurSi ngh

Badminton

5. ShriT.Vijayaraghava

n

Basketball

6. ShriBirenderSinghTh

apa

Boxing

7. ShriG.R.Vishwanath

Cricket

8. Smt. Sita Rawlley

Golf

9. Capt. Harcharan

Singh

Hockey (Men)

10.Km. L.L. Fernandes

Hockey (women)

1976

1. Km. Geeta Zutshi

Athletics

2. Shri Bahadur Singh

Athletics

3. Km. Ami Ghia

Badminton

4. Shri A. Sam Christ Das

Ball Badminton

5. Km. Shanta Rangaswamy

Cricket (Women)

6. Lt. Col. H.S. Sodhi

Equetsrian

7. Shri S.R. Dharwadkar

Kho-Kho

8. Km. Shailja Salokhe

Table Tennis

9. Shri Jimmi George

Volleyball

10.Shri K.

Balamurugandam

Weightlifting

1975

1. Shri A. Sam Christ Das

Ball Badminton

2. Inspector H. Chand

Athletics

3. Km. V.A. Bai

Athletics

4. Shri Hanuman Singh

Basketball

5. Shri Sunil Gavaskar

Cricket

6. Shri Amar Singh

Cycling

7. Shri S.K. Jamshed

Golf

8. Shri Mantu Debnath

Gymnastics

9. Shri B.P. Govinda

Hockey(Men)

10.Km. Rupa Saini

Hockey(Women)

11.Km. Usha Vasant

Nagarkar

Kho-Kho

12.Shri Shreerang J. Inamdar

Kho-Kho

13.Major V.P. Singh

Polo

14.Km. K.C. Elamma

Volleyball

15.Sub Inpector Ranvir Singh

Volleyball

16.Shri Dalbir Singh

Weightlifting

17.Km. Smita Das

Swimming

18.Shri M.S. Rana

Swimming

1974

1. Shri S. Vellaiswamy

Weightlifting

2. Shri Satpal

Wrestling

3. Shri Anjan Bhattacharjee

Cricket ( Deaf and Dumb)

4. Shri T.C. Yohanan

Athletics

5. Shri S.S. Rajput

Athletics

6. Shri Raman Ghosh

Badminton

7. Shri Anil Kumar Punj

Basketball

8. Shri Ashok Kumar

Hockey ( Men)

9. Km. Ajinder Kaur

Hockey (Women)

10.Km. N.C. Sarolkar

Kho-Kho

11.Shri Vijay Amritraj

Lawn Tennis

12.Km. Manjari

Bhargava

Swimming (Diving)

13.Shri Avinash B. Sarang

Swimming (long distance)

14.Shri M. Syamsunder Rao

Volleyball

1973

1. Hav.SriramSingh

Athletics

2. ShriA.Kareem

BallBadmiton

3. ShriSurendraKumarK ataria

Basketball

4. ShriShyamShroff

Billiards

5. Hav.MehtabSingh

Boxing Athletics

6. DafadarKhanMd.Khan

Equestrian

7. ShriMaganSinghRajvi

Football

8. ShriVikramjitSingh

Golf

9. ShriM.P.Ganesh

Hockey (Men)

10.Dr.(Km.)O.Mascaren has

Hockey ( Women)

11.ShriBholaNathGuin

Kabaddi

12.Km.B.H.Parikh

Kho Kho

13.ShriDhanvir(Tingoo)

Khatau

Swimming

14.ShriNirajRamkrishna Bajaj

Table Tennis

15.ShriG.MuliliniReddy

Volleyball (Women)

16.ShriJagroopSingh

Wrestling

17.ShriAfsarHussain

Yatching

1972

1. ShriVijaySingh

Athletics

2. ShriPrakashPadukone

Badminton

3. JayammaSrinivasan

BallBadminton

4. ShriSatishKumarMohan

Billiards

5. Hav.ChandrayaNarayanan

Boxing

6. ShriEknathDhonduSolkar

Cricket

7. ShriB.S.Chandrashekhar

Cricket

8. Smt.AnjaniN.Desai

Golf

9. ShriMichaelKindo

Hockey(Men)

10.ShriS.M.Shetty

Kabaddi

11.ShriUdayanChinubhai

RifleShooting

12.ShriBalwantSingh

Volleyball

13.ShriAnilKumarMandal

Weightlifting

14.ShriPremNath

Wrestling

1971

1. ShriEdwardSwqueria

Athletics

2. Km.SobhaMorthy

Badminton

3. PilotOfficerM.M.Sin gh

Basketball

4. Hav.MunswamyVenu

Boxing

5. ShriS.Venkataraghva n

Cricket

6. ShriC.P.Singh

Football

7. ShriP.Krishnamurthy

Hockey(Men)

8. Km.AchalaSuberaoD evra

Kho-Kho

9. ShriBhimSingh

Shooting

10.Smt.KaityFarookhKh

odaji

TableTennis

11.ShriBhanwarSingh

Swimming

12.ShriShyamlalSalwan

Weightlifting

1970

1. ShriMohinderSinghG ill

Athletics

2. ShriDamayantiV.Tam bay

Badminton

3. ShriJ.Pitchayya

BallBadminton

4. ShriAbbasMoontasir

Basketball

5. ShriMichaelFerreira

Billiards

6. ShriD.N.Sardesai

Cricket

7. ShriSyedNaeemuddin

Football

8. ShriAjitPalSingh

Hockey(Men)

9. ShriSudhirB.Parab

Kho-Kho

10.ShriGudaloreJagnnat h

TableTennis

11.ShriArunKumarDas

Weightlifting

12.ShriSudeshKumar

Wrestling

13.Lt.Cdr.S.J.Contractor

Yachting

1969

1. Hav. Harnek Singh

Athletics

2. Shri Dipu Ghosh

Badminton

3. Hav.HariDutt

Basketball

4. ShriBishanSinghBedi

Cricket

5. ShriInderSingh

Football

6. Km.BhuvaneshwariK umari(Kota)

Shooting

7. ShriBaidyanath

Swimming

8. ShriAnilNayar

SquashRackets

9. Shri Mir Kasim Ali

TableTennis

10.Master Chandgi Ram

Wrestling ( Indian Style )

1968

1. Capt. Joginder Singh

Athletics

2. Km. Manjit Walia

Athletics

3. Naib Subedar Gurdial Singh

Basketball

4. Hav. Dennis Swamy

Boxing

5. Shri E.A.S. Prasanna

Cricket

6. Cadet Balbir Singh

Hockey (Men)

7. Rajyashree Kumari

Rifle Shooting

1967

1. Shri Parveen Kumar

Athletics

2. Shri Bhim Singh

Athletics

3. Shri Suresh Goel

Badminton

4. Shri Khushi Ram

Basketball

5. Shri Ajit Wadekar

Cricket

6. Shri Peter Thangaraj

Football

7. Shri R.K. Pitamber

Golf

8. Shri Harbinder Singh

Hockey (Men)

9. Shri Jagjit Singh

Hockey (Men)

10.Shri Mohinder Lal

Hockey (Men)

11.Shri Premjit Lal

Lawn Tennis

12.Shri Arun Shaw

Swimming

13.Shri Faruk R. Khodaiji

Table Tennis

14.Shri Mukhtiar Singh

Weightlifting

1966

1. Shri Ajmer Singh

Athletics

2. Shri B.S. Barua

Athletics

3. Shri C.G. Borde

Cricket

4. Shri Yusuf Khan

Football

5. Shri V.J. Peter

Hockey (Men)

6. Shri Gurbaksh Singh

Hockey (Men)

7. Km. Sunita Puri

Hockey (Women)

8. Shri Jaydeep

Mukherjee

Lawn Tennis

9. Km. Rima Dutta

Swimming

10.Km. Usha Sunder

Table Tennis

1965

1. Lt. Cdr. M.S. Kohli

Indian Everest

2. Shri Gurdayal Singh

Expedition Team

3. Major Mulkh Raj

Expedition Team

4. Shri H.C.S. Rawat

5. Capt. H.S. Ahluwalia

6. Capt. H.S. Cheema

7. Shri Nawang Gombu

8. Shri Ang Karni

9. Capt. A.K. Chakraverty

10.Shri G.S. Bhangu

11.Shri B.N. Rana

12.Major N. Kumar

13.Shri C.P. Vohra

14.Shri Sonam Gyatso

15.Shri Somana Vangyal

16.Capt. H.V. Bahuguna

17.(Late) Capt. B.P.Singh

18.Capt. J.C. Joshi

19.Dr. D.V. Telang

20.Hav. C. Balkrishanan

21.Shri K.L. Pawel

Athletics

22.Shri Dinesh Khanna

Badminton

23.Shri Vijay Manjrekar

Cricket

24.Shri Arun Lal Ghosh

Football

25.Shri Udham Singh

Hockey (Men)

26.Km. Elvera Britto

Hockey (Women)

27.Shri Balbir Singh Bhatia

Weightlifting

1964

1. Shri Makhan Singh

Athletics

2. Shri Mansur Ali Khan Pataudi

Cricket

3. Shri Jarnail Singh

Football

4. Shri S. Laxman

Hockey (Men)

5. Shri Hanut Singh

Polo

6. Shri Gautam R. Diwan

Table Tennis

7. Shri Bishamber Singh

Wrestling

1963

1. Km. Stephi D’ Souza

Athletics

2. Shri S. (Chuni) Goswami

Football

3. Shri A.S. Malik

Golf

4. Shri Charanjit Singh

Hockey (Men)

5. Maj. Thakur Kishan Singh

Polo

6. Shri Kamineni Eswara Rao

Weightlifting

7. Shri G. Andalkar

Wrestling

1962

1. Hav. Tarlok Singh

Athletics

2. Km. Meena Shah

Badminton

3. Shri Wilson Jones

Billiards

4. Hav. Padam Bahadur Mal

Boxing

5. Shri T. Balram

Football

6. Shri Naresh Kumar

Tennis

7. Shri Nripjit Singh

Volleyball

8. Shri L.K. Das

Weightlifting

9. Shri Malwa

Wrestling

1961

1. Shri G.S. Randhawa

Athletics

2. Shri Nandu M. Natekar

Badminton

3. Shri Sarabjit Singh

Basketball

4. Shri “Buddy” D’ Suza

Boxing

5. Shri Manuel Aaron

Chess

6. Shri Saleem Durrani

Cricket

7. Shri P.K. Banerjee

Football

8. Capt. P.G. Sethi

Golf

9. Shri Sham Lal

Gymnastics

10.Shri Prithipal Singh

Hockey (Men)

11.Kumari Ann

Lumsden

Hockey (Women)

12.Shri Prem Singh

Polo

13.Shri Karani Singh

Shooting

14.Capt. K.S. Jain

Squash Rackets

15.Jam. Bajrangi Prasad

Swimming

16.Shri J.C. Vora

Table Tennis

17.Shri R. Krishnan

Tennis

18.Shri A. Palaniswamy

Volleyball

19.Shri A.N. Ghosh

Weightlifting

20.Havaldar Udey Chand

Wrestling

Note: The names of Arjuna Award Winners 2020 will soon be updated here; you are suggested to be with our web portal for all the latest updates.